HZahrada

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Májové mrazíky

Mrazy z 1. na 2. mája narobili veľa škody v záhradách a sadoch. Čo s tým ďalej ?
Pravda – 15.5.2007
Ošetrujeme stromy po májových mrazoch
Nečakaný, štyri i viac hodín trvajúci mráz z 1. na 2. mája spôsobil na celom Slovensku veľké škody na sľubne sa vyvíjajúcej úrode ovocia. Teploty klesli na 0 až - 4 °C i viac, a to najmä vo vyšších polohách.
Mráz poškodil tohtoročnú sľubnú úrodu ovocia na ploche až 60 percent územia Slovenska. Taký je posledný odhad predsedu Únie ovocinárov Slovenska Mariána Vargu. Najviac utrpeli marhule, broskyne, čerešne, mandle a orechy kráľovské. Z drobného ovocia najmä kvitnúce jahody. Na 50 a v niektorých lokalitách až 85 percent boli poškodené jablone a slivky.
Rozhodli odrody a výška stromov
Jednotlivé odrody jabloní reagovali na mráz rozdielne. Veľmi citlivé sa ukázali odrody Jonagold a Braeburn. O stupni poškodenia rozhodla aj výška kmeňa a koruny stromu.
V najviac postihnutých lokalitách mráz ničil plody či kvety až do výšky 1,8 m od zeme. V starších záhradách, kde zostali z minulosti vysokokmene a polokmene jabloní, hrušiek, ale aj čerešní, sliviek a marhúľ, by úroda ovocia mohla zostať. Do vyššej časti koruny už mráz na plody nedočiahol.
Kvitnúce sú najzraniteľnejšie
Počas vegetácie sú stromy najzraniteľnejšie v čase od pučania kvetných púčikov do konca kvitnutia. Vtedy sa v našich klimatických podmienkach veľmi často vyskytujú neskoré jarné mrazy. Najcitlivejšie sú kvetné púčiky, kvety a tvoriace sa plôdiky.
Hruškové kvety poškodzujú neskoré mrazy viac ako kvety jabloní. To súvisí so skoršou dobou kvitnutia. Japonské hrušky (Nashi) sú na jarné mrazy citlivejšie ako naše hrušky. Kvitnú už počas kvitnutia broskýň.
Višne kvitnú neskoršie a postupne, nie ako čerešne odrazu. Preto nie sú také ohrozované mrazmi ako čerešne.
Kvetné púčiky jablone sú vo fáze ružového púčika ničené mrazmi -3 °C, otvorené kvety -2,2 °C a kvety čerešní a marhúľ už pri teplote -1 °C.
Pletivá poškodené mrazom mäknú, hnednú, postupne černejú a odumierajú. Poškodené plôdiky opadávajú.
Chráni poloha aj tvar
Výber stanovišťa, poloha výsadby, podpník, tvar, odroda, výživa a vhodná pôda zohrali v túto jar významnú úlohu pred väčším poškodením neskorými jarnými mrazmi. Sady by sa zásadne nemali zakladať v mrazových kotlinách.
Tam, kde sa výsadby či záhradkové osady nachádzajú v studených kotlinách, odporúčame do budúcnosti pri rekonštrukcii výsadby využiť vyššie tvary, a to štvrťkmene a polokmene. Nemusí to byť len generatívny podpník, ale aj vegetatívny podpník, a to stredne silný (MM-106), alebo bujne rastúci A2.
 
Pomôže listová výživa
Nehľadiac na rozčarovanie zo straty úrody, už teraz treba podniknúť kroky na zabezpečenie úrody v budúcom roku. Nezabudnime na zabezpečenie zdravotnej kondície stromov pozornou ochranou proti chorobám a škodcom a výživou.
Vhodná by bola listová výživa založená na zmesi prípravku Fruton kombi s biologicky aktívnou látkou Atonik, alebo možno použiť ako výživu na list aj prípravok Cukrovital. S odstupom 7-10 dní sa oplatí postrek listovými hnojivami zopakovať.
Rozhodne letný rez
Podľa vývoja počasia robíme doplnkovú závlahu a nezabúdame na letný rez s dôrazom na svetlosť korún. Už teraz sa vytvárajú zárodky prvých kvitnúcich púčikov pre úrodu roku 2008. Preto treba dbať o svetlú korunu, čo sa dosiahne letným rezom. Ten možno tohto roku začať o dva-tri týždne skôr ako zvyčajne.
Samozrejme, už teraz odstraňujeme poškodené letorasty. Najmä na marhuliach a orechoch podľa možností ich odstránime rezom. Nezabudnime, že dostatok potrebných látok pre rast a upevnenie stromu sa vytvorí len tam, kde väčšina listov má dobré osvetlenie.
Územné predpovede mrazov
Napokon ešte jedno poučenie. Väčším škodám sa dá predísť precíznejším meteorologickým spravodajstvom. To by malo v budúcnosti prostredníctvom médií presnejšie informovať o najviac ohrozovaných územiach na Slovensku rôznymi náhlymi výkyvmi počasia. Zadymovaním a rosením v sadoch a záhradách by sa bola mohla zachrániť časť úrody.
Ivan Hričovský, pedagóg na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva SPU Nitra
Jablone
Kiwi
Potrubie
Ventily
 

Záhrada | stály odkaz

Komentáre

Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014