Návrh tvarov a vedenia ovocných druhov
Vzhľadom na to, že rekonštruovaná záhrada má byť moderná a vkusná s menšími nárokmi na práce pri ošetrovaní, prebierke,... navrhujem pestovanie ovocných stromkov v tvare štíhleho vretena na vhodných podpníkoch a dvomi systémami rezu a to klasického rezu na prevod a systém Pillar alebo tretí spôsob pestovania ovocných stromov a to systém Solax. Všetky tri systémy sú veľmi jednoduché, spoľahlivé a moderné. Tvar štíhleho vretena je najintenzívnejší pestovateľský tvar – tvar štvrtej generácie, nenáročný na technológiu pestovania a umožňuje maximálne využiť pozemok a prináša väčšie množstvo vysokokvalitného ovocia ako sú schopné na rovnako veľkej ploche kmenné tvary. Ďaľšou prednosťou týchto tvarov je skorý nástup do rodivosti, čo pri rekonštrukcii záhrady je veľmi potrebné. Veľkosť, vyfarbenie, pravidelná a trvalá vysoká kvalita i kvantita plodov ale i možnosť väčšieho sortimentu, to sú atribúty, ktoré jednoznačne hovoria pre uvedené pestovateľské tvary. Vedenie štíhlych vretien navrhujem buď na drôtenke vo výške 70, 140, 210 cm alebo stavebnú oceľ (roxorové tyče) o priemere 16 - 20 mm pri každom stromku, aby sa zaistila stabilita podpníka v pôde. Pri reze je nutné brať do úvahy trojročný cyklus rodivosti jabloní podobne ako u broskýň resp. viniča. Najlepšie tento cyklus využíva systém Pillar, ktorý podrobne popíšem. U slivkovín má perspektívu ešte tanierová koruna a u čerešní do menších záhrad palmeta. Pri viniči odporúčam vysoké vedenie alebo horizontálny kordón na pergole. Ríbezle a egreše doporučujem stromkové kôli vzhľadu, praktickosti a obsahu vitamínov. U kríčkových ríbezlí a egrešov pri reze po obratí úrody nechávame najviac 9 – 12 výhonkov. Podpníky pre jednotlivé druhy uvádzam tiež v prílohe.
Štíhle vreteno
Systém klasického rezu - na prevod – Brunnerov rez.
Brunnerov rez je známy už zo staršej literatúry (Cifranič - 1965) a v podstate sa ním dosahuje efekt podobný ohýbaniu.
Princíp rezu spočíva v skrátení výhonku na vrchný (vnútorný) púčik, z ktorého vyrastie zvislý bujný letorast a z vedľajšieho spodného púčika slabší konkurenčný letorast. Následne už v máji alebo v auguste zvislý letorast aj s kúskom jednoročného dreva odstránime a ponechaný konkurenčný letorast rastie vodorovnejšie aj bez ohýbania. Na jar budúceho roku ho skrátime na takú dĺžku, aby na skrátenej časti vyhnali všetky púčiky. V novšej literatúre (Matuškovič – Paulen - 2001) sa uvádza ako dvojstupňový sektorový rez. Jeho fyziologický účinok spočíva v tom, že na hornej strane konárika je pučanie a rast prírastkov brzdený a na spodnej strane skôr povzbudzujúci so sklonom k rozkonárovaniu. Pre porovnanie u klasického rezu na vonkajší (spodný) púčik je v hornej časti tvorba silných výhonov a v dolnej časti vyhoľovanie.
Systém Solax – slnečná os.
Tvar Solax využíva prírodné zákonitosti rastu a vývinu. Zákonitosti sú založené na znalostiach procesu diferenciácie a ostatných fyziologických procesov v ovocnom strome.
Základom tvaru Solax je prirodzené ohýbanie výhonkov a ďaľší vývin rodivých konárov.
Úrody v 3.roku po výsadbe sa pohybujú okolo 13 kg na strom. Odporúčané vzdialenosti v rade pre vzrastovo obdobné odrody sú:
Breaburn a Idared 90 cm, Golden delicious 110, Mutsu 130 cm. Sem môžeme zaradiť aj Jonagold.
Uprednostňuje sa prirodzené ohýbanie výhonkov pred rezom a vyväzovaním. Odporúčaná šírka radov pre všetky odrody je 320 cm. Vhodné sú stredne silno rastúce a slaborastúce podpníky. Tak napr. pri jabloniach sú to MM106 a M9 a.i. Od podpníkov je závislá aj výška stromov. Na podpníku MM106 je to cca 350 cm. Je potrebná drôtenka Prvý drôt je vo výške 60 cm, posledný vo výške 220 až 250 cm. Tvar Solax je vhodný aj pre hrušky, ale aj višne a čerešne. Pri systéme Solax sú polokostrové konáre rovnakého významu a dôležitosti rozložené po celej osi, terminál je ohnutý. Má dobré osvetlenie koruny pri jej veľkom objeme, je potrebná malá intenzita rezu a prináša vysoké úrody vyrovnanej kvality.
Pre porovnanie predstavujem tvar štíhle vreteno a Solax.
Štíhle vreteno
- rodiace konáre sú rovnomerne
rozložené na stredovej osi
- tvar stromu je pyramidálny
- terminál stromu je regulovaný
- veľká intenzita rezu
- problémy s bujnosťou rastu
Solax
|
- polokostrové konáre rovnakého významu
a dôležitosti rozložené po celej osi
- terminál je ohnutý
- lepšie osvetlenie v korune
- menšia intenzita rezu
- väčší objem koruny
- vyššie úrody, vyrovnaná kvalita plodov
|
Rozdiel medzi týmito tvarmi je predovšetkým vo veľkosti rodivého objemu koruny.
|
Komentáre
a
Pochvala
Nech sa Ti aj naalej dari.
Michal