HZahrada

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rez systémom PILLAR

Doporučujem rezať týmto systémom štíhle vretená, je to overený spôsob.
Systém Pillar – modifikovaný ( podľa Jaromíra Fischera MZ ČR )
 
 
Brit Gordon Mc Lean vypracoval na základe dlhodobých pokusov logickú a ľahko pochopiteľnú teóriu, opierajúcu sa o fakt, že jabloň má v základe trojročný vývojový cyklus plodnosti. V prvom roku vytvára len jednoročné výhony s listovými púčikmi, ktoré sa za normálnych okolností menia v druhom roku na kvetné a v treťom roku zákonite zarodia. Tu tiež došiel k záveru, že štvorročné , teda odplodené , poprípade akékoľvek staršie drevo nie je na rastline už žiaduce a je ho treba rezom odstrániť. Keď zobral do úvahy, že normálnymi okolnostiami sa rozumie nekrátenie jednoročných výhonkov, bola celá podoba moderného rezu zhruba na svete. Celá teória sa opiera o vybudovanie tzv. plodových jednotiek u štíhlych vretien na hlavnej osi, ktoré každoročným jarným rezom upravujeme tak, aby niesli len drevo jednoročné a dvojročné, keď od jesene odrodené drevo sa na nasledujúcu jar odstraňuje. Pri zachovaní určitých zásad sa plodové jednotky celkom ľahko vybudujú z dopredu pripravených dvojočkových pilierikov (odtiaľ Pillar systém), vzniknutých po odrezaní novo narastených výhonkov. Modifikovaný je v tom, že nerežeme všetky konáriky naraz na dve očká ale len polovicu výhonkov, aby bola i čiastočná úroda (aby sme ju neoddialili) resp. aby sa mladé stromčeky neprerodili.
 
Vývojový cyklus systému.
 
1.rok na jar: skrátenie letorastu na dve očká. Do jesene z oboch očiek vyrastú nové výhony,
 
2.rok na jar: lepšie postavený výhon ponecháme nekrátený. Horšie postavený krátime na dve očká. V tom istom roku na jeseň sa u nekráteného výhonu listové púčiky premenili väčšinou na kvetné a výhon pokračoval nárastom jednoročného dreva. Z dvoch očiek u druhého výhonu vyrastú dva nové letorasty.
 
3.rok na jar: výhon nesúci kvetné púčiky skrátime za posledným alebo ktorýmkoľvek iným, podľa celkovej násady. Lepšie postavený výhonok z hornej dvojice nekrátime. Horšie postavený skrátime na dve očká. V tom istom roku na jeseň odkvitnutá časť prináša prvé plody. Nekrátený letorast z hornej dvojice nasadil na kvet. Na dve očká skrátený výhon obrástol novými jednoročnými nárastkami.
 
4.rok na jar: odplodené drevo odrežeme na dve očká. Výhon s kvetnými pukmi krátime za posledným alebo ktorýmkoľvek iným (zasa podľa celkovej násady). Lepšie postavený letorast z hornej dvojice nekrátime. Horšie postavený skrátime na dve očká.
 
5.rok na jarsa celý cyklus opakuje s tým, že u teoreticky štyroch jednoročných výhonkov ponecháme nekrátený najlepšie postavený. Jeden zo zbývajúcich troch krátime na dve očká, ostatné odstránime.
Týmto spôsobom rezu sa dajú zrekonštruovať aj koruny starých stromov.
Najvhodnejšia doba rezu je v apríli. Pred 15.marcom by sme nemali rezať . Mc Lean doporučil ako ideálnu dobu dokonca 10 dní pred kvitnutím. Týmto spôsobom nemožno rezať stromky typu Rubín, ktoré rodia na dlhom dreve na koncoch.
 

                     


 
               
    
  

 


Záhrada | stály odkaz

Komentáre

  1. superstihle vreteno
    paci sa mi vas prispevok lebo tazko sa hlada tak dobre vykresleny navod ak mozem poprosit mohli by ste prosim avizovat nejaky podobny postup pri klasickom beznom reze superstihleho vretena od zaciatku az po koniec zaujmaju ma najma rezi zimne ktore konare konkretne treba rezat aby som mal pravidelnu urodnost nejaku kresbu pekne dakujem
    publikované: 07.09.2008 22:23:16 | autor: peter (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014